Polski Związek Warcabowy

Federation Polonaise du Jeu de Dames

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

42. Komunikat KT PZWarc na dzień 1 stycznia 2010 za okres od 1 X 2009 do 31 XII 2009 (ważny do 31 marca 2010)

ChessArbiter Pro warcaby - W dniu 5 października Adam Curyło udostępnił do testowania nową wersję programu CA Pro (v.3.45) opierając ją na uwagach zgłoszonych w poprzednim kwartale (12 IX). Z inicjatywy Jacka Pawlickiego doszło do wspólnego przetestowania tej wersji programu i w dniu 9 października zgłosiliśmy autorowi programu wyniki testowania. Na jej podstawie (z uwzględnieniem części uwag) powstała wersja v.3.46, która do tej pory, z niewiadomych mi przyczyn nie została przekazana do automatycznej aktualizacji.

Przy okazji pojawiania się nowej wersji programu zawsze prosiłem sędziów o zgłaszanie własnych uwag i spostrzeżeń do KT PZWarc, a teraz taka prośba staje się mocno abstrakcyjną, skoro w ciągu całego mijającego kwartału nie mieli okazji zapoznać się z najnowszą jego wersją. Pomimo tego, gdyby zaszło coś niepokojącego proszę pisać.

SPRAWY ORGANIZACYJNE

O Centralnym Rejestrze PZWarc - Wciąż odnoszę wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego czym jest CR PZWarc. Jest to program współpracujący z programem do sędziowania Chess Arbiter Pro Warcaby PL. Jego zadaniem jest właściwa archiwizacja danych o turniejach, zawodnikach, sędziach i działaczach. Program CA Pro posiada narzędzia do szybkiego sporządzania list startowych, poprzez ściąganie list rankingowych z CR PZWarc jaki i list rankingowych FMJD. Zgodnie z Kodeksem Warcabowym zmiany rankingowe w CR PZWarc odnotowywane są co kwartał i cząstkowe zmiany wynikające z zatwierdzanych turniejów są sumowane przy zamykaniu kolejnych Komunikatów KT PZWarc. Natomiast wszelkie zmiany kategorii, norm i tytułów odnotowywane są na bieżąco po rejestracji turnieju w CR PZWarc. Do tego dochodzą zmiany przynależności klubowych i wszelkich innych danych ewidencyjnych.

W przeszłości zdarzało się, że niektórzy mylili rejestrację turnieju w CR PZWarc z umieszczeniem (uaktualnieniem) serwisu turniejowego na www.chessarbiter.com Serwisu turniejowy ma zupełnie inne zadanie - służy jedynie do informacji. Można tam zamieszczać: informacje o planowanych turniejach, aktualizacje list startowych, częściowe wyniki turniejów ( aktualizowane po każdej rundzie, czy wręcz po każdej partii) oraz wyniki końcowe. Dane te są również archiwizowane przez serwer, po każdej aktualizacji. Graficznie wyglądają podobnie jak dane w CR PZWarc, ale na tym kończy się ich podobieństwo (wyłącznie graficzne). Można je ściągać i kopiować, jednak nie nadają się do obróbki, bo pozbawione są wszelkich dodatkowych informacji wymaganych przez CR PZWarc. Traktowane są wręcz przez system jako pliki niepożądane. Wielokrotnie wypowiadałem się na ten temat na stronach PZWarc, jak i w prywatnej korespondencji gdy zachodziła taka konieczność. Wciąż jednak są sędziowie, którzy zamieszczają turnieje w serwisie, a zapominają o obowiązku ich rejestracji w CR PZWarc. Przypominam więc, jeżeli turniej jest kwalifikacyjnym, to musi być zarejestrowany w CR PZWarc. Oczywiście takiego obowiązku nie ma względem turniejów popularyzatorskich, czy innych nie podlegających klasyfikacji (za wyjątkiem MP w grze błyskawicznej).

Wszelkie dane zawarte w CR PZWarc mają charakter oficjalnych dokumentów. W związku z powyższym nie może dochodzić do takich sytuacji, w których sędzia rejestruje w CR PZWarc pliki turniejowe niezgodne z ogłoszonymi wynikami i regulaminem, wg którego turniej był rozgrywany. Apeluję do entuzjastów mini-meczy w warcabach klasycznych, aby dopracowali ich regulamin tak, aby nie dochodziło w przyszłości do tak gorszącej sytuacji jak w tym roku. To samo dotyczy punktacji niezgodnej z Kodeksem Warcabowym, lansowanym przez przedstawicieli Zrzeszenia Cross. Jeżeli turniej ma być uznawany za kwalifikacyjny, musi być rozgrywany zgodnie z obowiązującym Kodeksem Warcabowym.

Rejestracja plików turniejowych w CR PZWarc - W poprzednim Komunikacie apelowałem o obowiązku rejestracji plików turniejowych w CR PZWarc. Różnie to wyglądało, niektórym wciąż trzeba było o tym indywidualnie przypominać. Te same osoby zazwyczaj nie zamieszczały w sprawozdaniach informacji o opłacie turniejowej, co niepotrzebnie wydłuża całą procedurę zatwierdzania zmian wynikłych z danego turnieju. Przypominam, że obowiązuje 7-dniowy termin rozliczenia turnieju.

Weryfikacja danych zawodników - Przed rejestracją pliku turniejowego w CR PZWarc, proszę dokonywać weryfikacji danych zawodników (porównanie z Centralnym Rejestrem), co pozwoli w porę wykryć przypadkowy błąd i ułatwi samą rejestrację. Wymuszanie rejestracji bez weryfikacji może mieć tak negatywny skutek, jaki przydarzył się w tym kwartale jednemu z sędziów, który nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić, kim była jedna z uczestniczek turnieju, a po zgłoszeniu przeze mnie usterki nie poczuł się w obowiązku ustalić z organizatorem rzeczywistego składu na liście startowej.

Przy tej okazji przypominam, że podstawowym kryterium identyfikacji w CR PZWarc jest numer ewidencyjny. Drugim jednoznacznym kryterium jest data urodzenia. Jeżeli na karcie zawodnika pole daty urodzenia jest puste, sędziowie powinni je wypełnić. Jeżeli jest zbieżność nazwisk i imion, to na podstawie innych danych (np. historii zdobywania kategorii) sędzia powinien jednoznacznie ustalić, czy dana osoba figuruje już w ewidencji, czy zachodzi jedynie przypadkowa zbieżność. Wynik ustalenia powinien być uwzględniony w sprawozdaniu sędziowskim, podobnie jak w sytuacji stwierdzenia zdublowania ewidencyjnego wpisu w CR PZWarc, czy innej usterki.

Myślę, że to najwyższy czas aby zamknąć już etap przejściowy i zakończyć przypominanie podstawowych zasad, a osoby pobierające wynagrodzenie za swoją pracę powinny zachowywać się profesjonalnie (dotyczy to zarówno rejestracji jak i weryfikacji danych).

Pismo do KS - W sprawie indywidualnych i drużynowych MP 64 skierowałem pismo do Kolegium Sędziowskiego (13 XII).

Trudna współpraca KT PZWarc z Kolegium Sędziowskim

Wszystkie uwagi na temat tej współpracy zgłoszone w 41. Komunikacie KT PZWarc wciąż zachowują swoją aktualność - nic z tamtych spraw nie zostało załatwione i w żadnej nie uzyskałem odpowiedzi.

Teraz doszła nowa: W dniu 13 grudnia napisałem w sprawie 19.MP 64 Kobiet i Mężczyzn oraz 17.DMP 64. Do dnia dzisiejszego Przewodniczący KS nie raczył odpowiedzieć na wysłane pismo.

ZAWODNICY (PRO MEMORIA)
31 III 30 VI 30 IX 31 XII
2008 5889 (38) 5937 (41) 6008 (41) 6039 (41)
2009 6083 (41) 6150 (41) 6184 (41) 6208 (41)
LICENCJE ZAWODNICZE (% ewidencjonowanych warcabistów)
2008 658 (11,2%) 732 (12,3%) 756 (12,6%) 774 (12,8%)
2009 833 (13,7%) 906 (14,7%) 946 (15,3%) 976 (15,7%)
KLUBY (kluby z licencją)
2008 68 (43) 68 (45) 68 (46) 68 (46)
2009 65 (45) 66 (46) 67 (48) 67 (48)
SĘDZIOWIE (sędziowie z numerami licencyjnymi)
2008 123 (57)
2009 125 (59) 125 (59) 125 (60) 125 (60)

Na zakończenie, jako przewodniczący KT PZWarc, dziękuję wszystkim sędziom i organizatorom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do sprawnego funkcjonowania Centralnego Rejestru PZWarc i pogłębienia wzajemnej współpracy.

Integralną częścią komunikatu są załączniki:
- 42.Kom.KT PZWarc - TURNIEJE 100.xls
- 42.Kom.KT PZWarc - KATEGORIE 100.doc
- 42.Kom.KT PZWarc - TURNIEJE 64.xls
- 42.Kom.KT PZWarc - KATEGORIE 64.doc

W Centralnym Rejestrze PZWarc znajdują się listy rankingowe dotyczące tego komunikatu.

Następny Komunikat ukaże się 1 kwietnia 2010.

Ze sportowym pozdrowieniem i życzeniem wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku
Marek Ptak

(2009.12.29)

Kontakt z KT PZWarc:
Marek Ptak
71-472 Szczecin, ul. Łucznicza 62/165
Tel.: (091) 423-82-87
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.