Polski Związek Warcabowy

Federation Polonaise du Jeu de Dames

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

35. Komunikat KT PZWarc z dnia 1 kwietnia 2008 za okres do 1 X 2007 do 31 III 2008 (ważny do 30 czerwca 2008)

Z dniem dzisiejszym obowiązuje Kodeks Warcabowy z poprawkami zatwierdzonymi podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia Polskiego Związku Warcabowego. Główne zmiany dotyczyły skrócenia okresu obliczeniowego (z półrocznego na kwartalny) i uwzględnienia tytułów międzynarodowych polskim zawodnikom w krajowych turniejach. (zagranicznym zawodnikom były uwzględniane) oraz doprecyzowania remisowych sytuacji w warcabach klasycznych. Reszta poprawek dotyczyła ujednolicenia nazewnictwa list rankingowych porządkowania tempa gry i spraw natury korektorskiej.

Od lutego turnieje rozliczane są już na bieżąco, po każdym nowym turnieju w Internecie ukazywał się uaktualniony wykaz turniejów i zmian kategoriowych dla obu wersji warcabów, dodatkowo poświadczałem każdorazowo otrzymanie materiałów. Jeżeli nie ukazywała się jakaś informacja o rozegranym turnieju, to było to sygnałem, że do KT PZWarc nie wpłynęła dokumentacja. W takiej sytuacji proszę kierować pytania do sędziego danego turnieju i organizatora. W związku z tym przypominam, że obowiązuje siedmiodniowy termin na rozliczenie się z turnieju

 

Z dniem dzisiejszym kończy się też okres przejściowy związany z wdrażaniem elektronicznego systemu ewidencji turniejów. Turnieje powinny być przekazywane do Centralnego Rejestru elektronicznie (opcja Internet w programie ChessArbiter Pro warcaby pl.) Turniej wysłany tą drogą, będzie figurował w Centralnym Rejestrze, jako turniej oczekujący na zatwierdzenie, co stanowi automatyczne potwierdzenie, że materiał dotarł do Centralnego Rejestru.

W Centralnym Rejestrze znajduje się aktualnie 5889 zawodników obojga płci, z tego 38 osób zostało przeniesionych do PRO MEMORIA. Moją ideą było, by te osoby upamiętnić jakąś krótką, ale inicjatywa powinna należeć do środowisk z których te osoby się wywodziły.

Obecnie zarejestrowanych jest w PZWarc 658 zawodników licencjonowanych, co stanowi 11,2% ewidencjonowanych warcabistów.

Wszystkie archiwalne listy rankingowe są wprowadzone do Centralnego Rejestru, natomiast archiwalne zmiany kategorii uzupełniane są w części dotyczącej warcabów klasycznych. Przygotowany materiał do wczytania osiągnął połowę 2004 roku. Część dotycząca sędziów i działaczy wciąż nie jest uporządkowana. Wykaz działaczy otrzymany od Leszka Łysakowskiego, ze względu na ciśnienie bieżących spraw wciąż odkładałem.

Ostatnio sporo czasu pochłonęły sprawy międzynarodowe. Przygotowywałem materiał do wczytania do Centralnego Rejestru. Chciałem by doprowadzić do tego, aby dane z FMJD były dostępne w Centralnym Rejestrze, aby sędziowie mogli w łatwy sposób przygotowywać sprawozdania do FMJD. Pierwsza przymiarka do tego była w styczniu br. Mamy trzech działaczy międzynarodowych (jeden w FMJD, dwóch w FMJD 64) i paru sędziów międzynarodowych. Najbliżej było mi do mego szczecińskiego przyjaciela, ale od żadnego z nich stosownych dokumentów ani wskazówek nie otrzymałem, gdy powstawały zręby programu. Natomiast teraz gdy z części zaległości wybrnąłem i na własną rękę zacząłem szukać kontaktu, częściową pomoc uzyskałem z Piły i Mławy. Celowo nie wymieniam nazwisk, bo jednego użyłem raz i okazało się to już nadużyciem.

Przepraszam wszystkich za tą osobistą dygresję, i dziękuję wszystkim innym, którzy podejmują współpracę niezależnie od własnych nastrojów i ograniczonego czasu.

Tradycyjnie dziękuję Leszkowi Stefankowi i Michałowi Sucheckiemu za szybkie i sprawne przekazywanie dokumentacji oraz członkom Komisji Technicznej, którzy angażują się w rozwiązywanie bieżących problemów.

Dziękuję też Panu Adamowi Curyle, który wciąż udoskonala program warcabowy, pomimo mnóstwa pracy. Ostatnio pojawiła się do ściągnięcia nowa wersja CA Pro v 3.20. Proszę o uwagi, propozycje i komentarze. Wdzięczny jestem za każdy błąd wychwycony w ewidencji czy programie. Każdy z nas chciałby unikać błędów, ale robimy je wszyscy, a w ewidencji mam wiele okazji by samemu też pobłądzić. Tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu można je wychwycić.

Integralną częścią komunikatu są załączniki:
- 35.Kom.KT PZWarc - TURNIEJE 100.xls
- 35.Kom.KT PZWarc - KATEGORIE 100.doc
- 35.Kom.KT PZWarc - TURNIEJE 64.xls
- 35.Kom.KT PZWarc - KATEGORIE 64.doc

W CR znajdują się listy rankingowe dotyczące tego komunikatu. Kategorie, normy i tytuły będą teraz liczone na bieżąco, proszę więc o jak najszybsze przekazywanie dokumentów i każdorazowe ściąganie list przed sędziowanym turniejem, bo dane mogą się szybko dezaktualizować. Zapewni to szybką obsługę i nie będzie powodować zatorów przy zatwierdzaniu.

Następny Komunikat 1 lipca 2008.

Ze sportowym pozdrowieniem
Marek Ptak

Kontakt z KT PZWarc:
Marek Ptak
71-472 Szczecin, ul. Łucznicza 62/165
Tel.: (091) 423-82-87
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.