Polski Związek Warcabowy

Federation Polonaise du Jeu de Dames

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
 1. Jedna runda składa się dwóch partii zwanych mini meczem.
 2. Obie partie mini meczu grane są przez przeciwników naprzemian raz białymi, a raz czarnymi.
 3. Za zwycięstwo w mini meczu (4-0 lub 3-1) otrzymuje się 2 punkty, za remis (2-2) 1 punkt, zaś za porażkę (1-3 lub 0-4) 0 punktów.
 4. W klasyfikacji turniejowej pod uwagę bierze się tylko punkty meczowe. Punkty z poszczególnych partii nie są uwzględniane i nie są zapisywane w tabeli.
 5. Kolejność końcowa w razie równej ilości punktów meczowych jest ustalana zgodnie z regułami Kodeksu Warcabowego.
 6. Przed rozpoczęciem mini meczu przeprowadza się losowanie debiutu obowiązujące w obu partiach.
 7. W turniejach z normalnym tempem gry obowiązuje oddzielne losowanie debiutu dla każdego mini meczu, natomiast w turniejach aktywnych i błyskawicznych przeprowadza się jedno, dwa, trzy lub cztery losowania dla wszystkich mini meczy w danej rundzie w taki sposób, aby zawodnicy nie mogli obserwować innych partii granych tym samym debiutem.
 8. Wyróżnia się 4 rodzaje losowania debiutów:
  1. brak losowania – stosowane w grupach wiekowych do lat 10 i 13,
  2. losowanie pierwszego ruchu białych – stosowane w grupach wiekowych do lat 16 i 19 (juniorzy młodsi i juniorzy),
  3. losowanie pierwszego ruchu białych i czarnych – stosowane w grupach wiekowych do lat 23 (juniorzy starsi), szczegóły określa załącznik nr 1,
  4. losowanie ruchów i pozycji – stosowane w grupach wiekowych do lat 23 (juniorzy starsi), i u dorosłych (mężczyzn i kobiet), szczegóły określa załącznik nr 2.
 9. Zarząd PZWarc określa w drodze uchwały podjętej na minimum 90 dni przed datą rozpoczęcia zawodów, czy będą one rozgrywane na zasadzie mini meczy. W przypadku braku takiej uchwały, zawody rozgrywane są w sposób dotychczasowy (tak jak w roku poprzednim).
 10. Zarząd PZWarc określa w drodze uchwały podjętej na minimum 90 dni przed datą rozpoczęcia zawodów, czy w mistrzostwach Polski juniorów starszych (do lat 23) obowiązuje losowanie pierwszego ruchu białych i czarnych, czy też losowanie ruchów i pozycji. W przypadku braku takiej uchwały, zawody rozgrywane są w sposób dotychczasowy (tak jak w roku poprzednim).

Aktualizację regulaminu uchwalono w dniu 3 listopada 2012