Polski Związek Warcabowy

Federation Polonaise du Jeu de Dames

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

32. Komunikat KT PZWarc (errata) z dnia 1 grudnia 2007 (100 - za okres do 15 XI 2006; 64 - do 1 X 2006)

Na wstępie zacytuję fragment z Komunikatu PZWarc nr 3/64/2005 (lipiec 2005):

"W dniu 1 października 2005 ukaże się już jeden komunikat Komisji Technicznej PZWarc zawierający informacje dotyczące warcabów 64 i 100-polowych. Ujednolicona zostanie ewidencja zawodników. Przypominamy o obowiązku posiadania aktualnej karty zawodniczej. Wymóg ten będzie bezwzględnie przestrzegany zarówno w warcabach 100, jak i 64-polowych."

Spełnieniem zapowiedzi z początkowej części cytatu jest niniejszy komunikat. Jest on wynikiem scalenia w Centralnym Rejestrze baz danych otrzymanych od Jacka Pawlickiego (warcaby stupolowe) i wykazów od Marcina Grzesiaka (warcaby klasyczne). Obu w tym miejscu serdecznie dziękuję. Bazy Pawlickiego, tworzone przez lata, nadawały się do wczytania do Centralnego Rejestru (opracowanego przez Adama Curyłę z Zabrza) i stały się jego podstawową częścią, natomiast wykazy musiałem ręcznie przystosować do wczytania, aby można było skorzystać z list rankingowych i komunikatów. Najaktualniejsza część jest już wprowadzona, historyczna mniej pilna systematycznie będzie uzupełniana. Najważniejszym celem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której turnieje zaczną być wprowadzane do systemu na bieżąco.

Centralny Rejestr (CR) można obejrzeć na stronie: www.chessarbiter.to.pl/ew_warcaby oraz www.warcaby.pl

Zachęcam zawodników i działaczy, prosząc jednocześnie o dane uzupełniające oraz o wszelkie sprostowania. Natomiast sędziów zobowiązuję do tego by swoje uwagi i uzupełnienia odnotowywali w sprawozdaniach.

Równolegle z pracami ewidencyjnymi trwały konsultacje w sprawie warcabowego programu do obsługi turniejów ChessArbiter Pro warcaby PL. Program ten opracowuje Adama Curyło na zlecenie Zarządu PZWarc. Efektem tych konsultacji były kolejne wersje programu. Obecna ma numer 3.03. Program jest w pełni oparty o przepisy aktualnego Kodeksu Warcabowego. Jestem w pełni usatysfakcjonowany tą współpracą. Pan Adam szybko reagował na spostrzeżone usterki i udzielał wyczerpujących wyjaśnień. Cenię sobie jego profesjonalne podejście do tematu i stały kontakt z nim. Przed każdym turniejem przy pomocy tego programu można ściągnąć na bieżąco aktualizowane dane o zawodnikach, niezbędne do sporządzania list startowych. Wyniki turnieju razem ze sprawozdaniem można przesłać do zatwierdzenia w CR. Można też przy jego pomocy drukować wizytówki i numery stołów oraz obsługiwać turnieje drużynowe.

Powrócę teraz do drugiej części zamieszczonego na wstępie cytatu o "bezwzględnym przestrzeganiu" obowiązku posiadania aktualnej karty zawodniczej (obecnie licencji). Warunku tego nie dotrzymałem ze względu na dylemat moralny. W ostatnim "Wykazie Kategorii i Tytułów"(2006.10.01) zdobytych w warcabach klasycznych było 828 osób, po dopisaniu numerów ewidencyjnych okazało się, że 365 nie ma w ewidencji. Żal mi było odrzucić dorobek tak dużej grupy zawodników. Uwzględniłem ich, ale wtedy dla równego traktowania musiałem przywrócić kategorie osobom grającym w "100", a nie posiadającym numeru ewidencyjnego. Ogłosiłem abolicję i uznałem tamten czas za przejściowy. Będę go liczył do 31 marca 2007 roku, gdy kończy się kolejny okres rozliczeniowy. Tą datę poprzedza co prawda wprowadzenie licencji od 1 stycznia 2007 i zatwierdzenie nowego Kodeksu Warcabowego 24 lutego 2007 roku, ale to był już czas przerwania ciągłości w prowadzeniu ewidencji. Proszę więc jak najszybciej uregulować sprawy licencji zawodniczych, bo zapowiadana "bezwzględność" nadejdzie. Warunki do jej egzekwowania już są. Do dnia 21 listopada 2007 wydano 604 licencje. Zdarzyło się, że siedem musiano wydać powtórnie, zawierały błędne numery ewidencyjne. W celu uniknięcia takich błędów zlikwidowano wcześniej przyznane pule numerów ewidencyjnych poszczególnym sędziom. Kolejne numery będą nadawane komputerowo. Integralną częścią komunikatu są załączniki:

- 32.Kom.KT PZWarc (errata) - TURNIEJE 100.xls
- 32.Kom.KT PZWarc (errata) - KATEGORIE 100.doc
- 32.Kom.KT PZWarc (errata) - KATEGORIE 64.doc
- 32.Kom.KT PZWarc (errata) - TURNIEJE 64.xls
- 32.Kom.KT PZWarc (errata) - ZMIANY RANKINGÓW 100.xls

Wszystkie rankingi są w Centralnym rejestrze. Dla warcabów klasycznych pozostały bez zmian, natomiast dla "stupolowców" zostały skorygowane poprzez uwzględnienie sześciu dodatkowych turniejów (trzech nie policzonych i trzech dopisanych):

06022 Półfinał 10. MP Cross (Kobiety - północ), Augustów
06025 Półfinał 10.MP Cross (mężczyźni - południe), Radom
06026 3.Puchar Ziemi Lubelskiej 2006, Firlej
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
06042 7.Drużynowe MP Cross 2006, Wągrowiec
06044 Finał 10.MP Cross (Kobiety)
06045 Finał 10.MP Cross (Mężczyźni)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jeszcze dwa turnieje kwalifikowały się do rozliczenia rankingowego:
06020 Półfinał MP Cross (Kobiety - południe), Szczawnica
06043 Półfinał MP Cross (Mężczyźni - północ), Dadaj k. Olsztyna

Nie rozliczono ich jednak z powodu braku tabel, których nie dosłano do dnia dzisiejszego, mimo że informacje o ich braku były zamieszczane. Wyniki po ostatniej rundzie są jedynie historyczną pamiątką, świadczącym o tym kto starował, ile zdobył punktów i jakie zajął miejsce. Brakuje w nich informacji zasadniczej do wszelkich obliczeń - kto z kim grał? Niezręcznie się czuję, gdy takie rzeczy muszę tłumaczyć sędziom po kursie, a musiałem o tym wspomnieć by się więcej to nie powtarzało.

Turniej 06046 Drużynowe MP SP i Gimnazjów 2006, Zacisze Leśne k. Lidzbarka Warmińskiego przeniosłem do następnego okresu rozliczeniowego z powodu późnego uzupełnienia tabeli.

Następny komunikat obejmie okres do 31 marca 2007 (zakończy okres prowizorium) i zostanie opublikowany jak najszybciej.

W tym momencie zwracam się do sędziów, którzy nabyli program ChessArbiter, aby w ramach testowania nowej wersji programu wprowadzili przy jego pomocy turnieje, które sędziowali w minionym okresie (od 1 października 2006). W znaczący sposób może to skrócić okres wyczekiwania na bieżącą obsługę turniejów. Osoby które w ten sposób zechcą współpracować, proszę o podanie nad czym pracują, abyśmy nie dublowali własnej pracy.

Przyszłoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Polski muszą już być obsługiwane przy pomocy programu ChessArbiter, jak i wszystkie turnieje z tempem rankingowym. Docelowo ma to objąć wszystkie turnieje. Myślę, że sędziów którzy zasmakują w obsłudze tego programu nie będzie trzeba do tego nakłaniać. To jest jedyny program spełniający wymogi obecnego Kodeksu Warcabowego, w związku z tym posługiwanie się innymi programami może być interpretowane jako naruszanie obowiązującego kodeksu. Gdy środowisko warcabowe nie dysponowało takim programem istniało ciche przyzwolenie na takie praktyki, choć sędziowie zdawali sobie sprawę z istniejących różnic.

Do czasu powszechnego posługiwania się programem ChesArbiter korespondencję turniejową proszę wysyłać na dwa dresy, do Zarządu PZWarc i do KT PZwarc. Nie będzie wtedy obawy, że korespondencja zaginęła, ani możliwości takich tłumaczeń ze strony prowadzącego ewidencję. Zabezpieczy to też przed utratą danych w razie awarii komputera (obie sytuacje zdarzały się za czasów mego poprzednika).

Ze sportowym pozdrowieniem
Marek Ptak

Adres do korespondencji:
Marek Ptak
Ul. Łucznicza 62/165
71-472 Szczecin
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.